Portugalci byli lepší, i tak Češi prohráli až „hloupými“ góly

ČESKO VS. PORTUGALSKO

Fotbalový útočník české reprezentace Pavel Šulc během přátelského utkání se Severní Makedonií v Hradci Králové, které skončilo vítězstvím domácích 2:1. Foto: Michal Čížek
1
Domov
Echo24
Sdílet:

V prvním utkání fotbalového Eura čeští fotbalisté prohráli s Portugalskem 1:2. V 62. minutě otevřel skóre povedenou ranou zpoza vápna k tyči český záložník Lukáš Provod. V 69. minutě favorit utkání vyrovnal po vlastním gólu stopera Robina Hranáče. Ve druhé minutě nastavení Portugalci otočili skóre, trefil se střídající Francisco Conceicao.

Portugalci, mistři Evropy z roku 2016, porazili český tým popáté za sebou. Národní celek v pátém utkání po lednovém nástupu trenéra Ivana Haška poprvé prohrál. V dalším zápase skupiny nastoupí reprezentanti v sobotu proti Gruzii a základní fázi uzavřou za další čtyři dny opět v Hamburku proti Turecku. Do vyřazovací části postoupí první dva týmy z každé skupiny a nejlepší čtveřice z třetích míst. Český celek prohrál zahajovací utkání na Euru potřetí z posledních čtyř šampionátů.

Hašek udělal jedinou změnu v základní sestavě oproti vítězné generálce na šampionát proti Severní Makedonii. Na pozici ofenzivního středního záložníka místo Hložka nasadil plzeňského mladíka Šulce, který si odbyl premiérový soutěžní start za reprezentační "áčko".

V portugalské sestavě podle očekávání nechyběl kapitán Ronaldo, jenž si jako první v historii zahrál na šestém Euru. Rekord zapsal i obránce Pepe, v 41 letech a 113 dnech se stal nejstarším hráčem historie kontinentálních šampionátů.

Ve čtyřicetitisícové Red Bull Areně panovala už dlouho před výkopem vynikající atmosféra. Podle odhadů dorazilo asi 15 tisíc českých fanoušků, kteří měli v hledišti mírnou početní převahu. Krátce po výkopu se nad Lipsko přihnala bouřka, už druhá během dne, a silný déšť skrápěl trávník i v dalším průběhu.

Český tým se od úvodu bránil a v první půli držel míč jen 27 procent času. Favorit začal hrozit až v druhé polovině úvodního dějství. Ve 24. minutě Fernandes tečovanou střelou těsně minul, ve 32. minutě pak vysunul kolmicí na hranici ofsajdu stojícího Ronalda, ale proti nejlepšímu střelci reprezentační historie i evropských šampionátů zasáhl brankář Staněk.

Krátce nato česká obrana v poslední chvíli srazila na roh míč před unikajícím Vitinhem. Až ve 38. minutě zahrozil i outsider, Schick, který se na minulém šampionátu s pěti brankami podělil s Ronaldem o čelo tabulky kanonýrů, však na Coufalův centr těsně nedoskočil. Už v nastavení první půle vypálil Ronaldo, ale radost z gólu, jímž by se stal nejstarším střelcem v historii Eura, mu sebral Staněk.

Portugalci měli územní převahu i po změně stran, i když už ne takovou. V 59. minutě Hranáč v poslední chvíli srazil skluzem přihrávku před branku. Krátce poté, co Hašek poslal na trávník střídající Lingra s Chytilem, Češi z naprosto ojedinělé akce udeřili.

Po centru z levé strany zachytil míč Coufal, přiťukl před vápno Provodovi a ten v 62. minutě s lehkou pomocí tyče z první střely outsidera na branku překonal Costu. Záložník Slavie, který o minulé Euro přišel kvůli zranění, dal svůj třetí gól za národní A-tým.

Portugalci však hned za sedm minut srovnali. Staněk vyrazil Mendesovu hlavičku před branku jen do nohy spoluhráče Hranáče, od něhož se míč nešťastně dostal do sítě. Reprezentanti i v pátém utkání od nástupu Haška inkasovali.

Otočit stav mohl Bernardo Silva, ale Staněk jeho ránu vyrazil, stejně jako Vitinhův pokus ze 78. minuty. Na opačné straně střelu střídajícího Baráka zblokoval obránce a Souček těsně minul. V 87. minutě dostal z dorážky balon do sítě střídající Jota, ale gól neplatil kvůli těsnému ofsajdu Ronalda, který předtím hlavičkoval do tyče.

V druhé minutě nastavení už čtvrtý největší favorit šampionátu slavil. Hranáč ve vápně zastavil přízemní centr jen za sebe a střídající jednadvacetiletý Conceicao se zblízka dočkal své první branky za reprezentaci. Hašek na lavičce české reprezentace prohrál až desátý zápas, před lednovým nástupem vedl národní tým bez porážky už v pěti duelech v roce 2009.